Pred nama je vrijeme božićnih i novogodišnjih blagdana, obiteljskih okupljanja, slavlja i pripreme brojnih specijaliteta, kolača i ukusnih slastica. To su najradosniji dani u godini i svi želimo uživati u njihovim čarima. Upravo tada jedemo više nego inače i nećemo sami sebi zamjeriti poneki kolač ili napitak više. Svima je poznato koliko je šećer štetan jer utječe na stvaranje karijesa koji predstavlja izravnu prijetnju za zdravlje zubi, ali i druge zdravstvene tegobe.
TREBAMO LI SE ODREĆI KOLAČA I SLATKIH NAPITAKA?
Ne trebamo se odricati ukusne hrane i tradicionalnih božićnih i novogodišnjih delicija, ali svakako trebamo imati na umu da prekomjerna doza škroba i šećera može štetno utjecati na naše oralno, ali i na opće zdravlje. Manje je važno koliko šećera konzumiramo, važnije je koliko dugo se zadržava u ustima. Predlažemo konzumiranje slastica i pića bogatih šećerom nakon dnevnih obroka. U tim situacijama se u usnoj šupljini izlučuju više sline, što će neutralizirati kiselinu koju bakterije proizvode u ustima. Osim toga, slina pomaže i u ispiranju čestica hrane s naših zubi.
POKUŠAJTE SE DRŽATI OVIH SAVJETA
Kako bi u nadolazećim blagdanskim danima osmjeh ostao zdrav i lijep, podsjećamo na neke dobre navike održavanje oralne higijene, a to su:
- redovito i temeljito četkanje zubi zubnom pastom, minimalno dva puta dnevno
- koristite zubni konac ili interdentalne četkice
- upotrebljavajte vodicu za usta nakon četkanja zubi
- pola sata do sat vremena poslije svake konzumacije hrane i pića koji sadrže šećere trebalo bi oprati zube. Ne perite zube odmah nakon obroka, jer zbog povišene kiselosti u ustima zubna caklina je postaje osjetljiva. Tako bi četkanjem mogli napraviti više štete nego koristi.
- gazirane ili prirodno iscijeđene sokove dobro je brzo popiti, umjesto duže vrijeme u njima uživati. Ovako se i dalje unose kalorije ali manje je štetno za zube.
- pazite sa tvrdom hranom, nemojte jako gristi zubima koji imaju ispune
- izbjegavajte stalno grickanje jer se tako u ustima stvara manje sline koja čisti zube.
- pokušajte izbjegavati slastice koje se lijepe za površinu zubi.
- poslije konzumacije hrane ili napitaka bogatih šećerom, pojedite malo sira ili žvačite žvakaću gumu bez šećera (barem 20 minuta). Tako ćete neutralizirali štetne kiseline u ustima.
- izbjegavajte slastice koje se lijepe za površinu zubi
- pola sata nakon obroka sa puno šećera operite zube
- pića bogata šećerom ili cijeđena od svježeg voća popijte brzo
Ukoliko bi se u vrijeme blagdana ipak dogodila bilo kakva situacija koja bi izazvala bol u zubu, ublažite je analgeticima i što je prije moguće posjetite stomatologa.