Teško bi bilo pronaći nekoga tko ne bi želio zube gotovo savršenog izgleda, oblika i privlačne bijele boje. Utjecaj medija, reklama i društvenih mreža samo su dodatno potaknuli nerealna očekivanja i zahtjeve koje ponekad pacijenti postavljaju pred svoje stomatologe. Istina je kako prirodni zub ima blago žućkastu nijansu i nije svaki zub potpuno savršenog oblika i smještaja u čeljusti. Također je istina kako neki ljudi zaista imaju prirodno bijele zube.
ŠTO JE ZAPRAVO IZBJELJIVANJE ZUBI
Izbjeljivanje zubi je kozmetički postupak kojim se prirodna boja zuba prosvjetljuje za nekoliko nijansi. U stomatološkoj ordinaciji Čeović imamo bogato iskustvo s ovim postupkom.
Zubi se najčešće izbjeljuju gelom, koji prodire u vrlo sitne pore zubne cakline i mijenja strukturu molekula zaduženih za bjelinu zuba. Glavni sastojak gela je karbamid peroksid ili vodikov peroksid u različitim koncentracijama. Ti gelovi na površini zuba razgrađuju i otpuštaju kisik, koji prodire u caklinu i izbjeljuje dentin do željene nijanse. Reakcija se ubrzava djelovanjem posebne lampe kojom se zubi osvjetljavaju tijekom tretmana.
Postoji i mogućnost izbjeljivanja zuba pomoću posebnih individualnih udlaga u koje se stavlja gel, a pacijent ih nosi kod kuće. Nakon tretmana zubi su dan-dva pojačano osjetljivi, pa se preporučuje korištenje fluornih pasta.
ŠTETI LI IZBJELJIVANJE ZUBI ZUBNOJ CAKLINI
Odgovor na ovu vječnu dilemu je kako ovakvi gelovi za izbjeljivanje zubi ne oštećuju zubnu caklinu i potpuno su sigurni za korištenje. Naravno naša je preporuka, ukoliko se odlučite za ovaj tretman, napraviti ga u kontroliranim uvjetima stomatološke ordinacije gdje se koriste provjereni i učinkoviti gelovi za izbjeljivanje zubi. Izbjeljivanje zubi ne preporuča se raditi više od jednom godišnje, jer bi u suprotnom zubi mogli postati preosjetljivi.
PRIJE TRETMANA IZBJELJIVANJA ZUBI
Drugi važan razlog zašto napraviti izbjeljivanje zubi kod stomatologa je priprema zubi za tretman. Izbjeljivanje nije trajno rešenje, njime će se ukloniti mrlje sa zubi, ali se neće spriječiti njihovo ponovno pojavljivanje. Rezultati tretmana izbjeljivanja zubi trajati će, ovisno o našim navikama, u prosjeku godinu dana do najviše dvije godine. Prije tretmana, stomatolog će pripremiti zube, to uključuje:
- detaljan pregled zubi
- poliranje zubi
- zaštitu sluznice usne šupljine i zubnog mesa
- skidanje kamenca i naslaga
Trajnost boje je individualna, a ovisi o strukturi zuba i navikama osobe (tamna hrana, tamna pića, pušenje…). Ovisno o strukturi zuba i životnim navikama postignu boja izbjeljivanjem može potrajati i do nekoliko godina. Ovako dugo zadržavanje bijele boje zubi može se postići prije svega redovitom i pravilnom oralnom higijenom. Što sve može utjecati na pigmentaciju zubi, što bi trebalo izbjegavati i kako održati zube bijelima, možete pročitati | OVDJE |.