Lom krune zuba oslabljene razvijenim karijesom, ne mora nužno značiti i njegov trajni gubitak. Karijesom nagriženoj kruni zuba prijeti lom uslijed čvrstog zagriza tvrde hrane (npr. badem, lješnjak, korica kruha, kruška ili jabuka i sl.). Ukoliko se lom i dogodi, stomatolog na temelju RTG snimke korijena zuba može odlučiti da li takav zub pogodan za nadogradnju.
ŠTO NAPRAVITI AKO PUKNE DIO ILI CIJELA KRUNA ZUBA
Najbolje što se može napraviti nakon pucanja dijela ili cijele krune zuba je hitan posjet stomatologu. Što ranija stomatološka intervencija spriječiti će daljnje napredovanje karijesa i osigurati će stabiliziranje te sanaciju preostalog dijela zuba. Odgađanje odlaska stomatologu može samo dodatno pogoršati stanje i može doći do nepovratnog gubitka cijelog zuba.
Nerijetko je kod slomljenog zuba koji je oštećen karijesom, zahvaćen i zubni živac, što će prije svega zahtijevati endodontski tretman (liječenje korijena zuba). Prije bilo kakvog daljnjeg liječenja i stvaranje nadogradnje, korijenski kanali moraju biti potpuno sanirani. Ukoliko karijes nije došao do živca i korijenski kanala, tada će cijeli postupak nadogradnje biti jednostavniji.
SANIRANI KORIJEN ZUBA JE TEMELJ ZA NADOGRADNJU
Stomatolog će temeljem RTG snimke korijena zuba odlučiti može li se iskoristi za nadogradnju. Ukratko, korijen bi trebao biti zdrav, čvrst, masivan i potpuno saniran ukoliko je bio napadnut karijesom. Kada se za korijen zuba utvrdi kako je pogodan za daljnje postupke, stomatolog može odlučiti o vrsti nadogradnje.
ŠTO JE NADOGRADNJA ZUBA
Nadogradnja zuba je izrada nadoknade izgubljenog dijela ili cijele krune zuba, koji će biti potreban za izradu mosta ili krunice. Nadogradnje se danas najčešće od metalnih i nemetalnih materijala. Kada stomatolog napravi nadogradnju to nije završeni stomatološki tretman, već se na nadogradnju postavlja kompozitni ispun ili krunica. Od zuba, pa bio on i slomljen, nikada ne treba odustati jer njegov korijen može biti temelj za izrada nadogradnje, postavljanje krunice i tako spasiti zub bez većih i kompliciranijih zahvata.
Nadogradnja se ponekad izvodi i preventivno, kako ne bi došlo do loma zuba. Preventivna nadogradnja obično se radi u slučajevima avitalnih zubi, a čija je struktura oslabljena karijesom.
NADOGRADNJOM IZBJEGAVAMO VEĆE PROBLEME
Ukoliko se trajno izgubljeni zub na vrijeme ne nadomjesti protetski ili implantatom mogu nastati veći problemi, ne samo estetske prirode. Gubitak zuba znači narušenu funkcionalnost na upražnjenom mjestu na čeljusti.
Prolaskom vremena nastalu prazninu gubitkom zuba počinju popunjavati susjedni zubi. U tom slučaju postavljanje novog zuba (npr. implantata) postaje neizvedivo bez intervencije na susjednim zubima, što bi bila rekonstrukcija cijelog zubnog niza. Drugi problem koji će se vremenom javiti, ukoliko izgubljeni zub nije na vrijeme zamijenjen, je spuštanje zuba suprotne čeljusti u nastalu prazninu. Tada više nema dovoljno mjesta za ugradnju novog zuba, pa rekonstrukcija okolnih zubi postaje obvezna, što znatno produljuje i komplicira cijeli postupak nadomještanja izbuljenog zuba.