Potpuno je točno kako pravilna oralna higijena i redovni stomatološki pregledi štite zube od karijesa i ostalih patoloških stanja. Ako vas boli zub, a nema vidljivog uzroka, svakako posjetite stomatologa kako bi se otkrio pravi uzrok i odredila učinkovita terapija.
UZROCI BOLI ZDRAVIH ZUBI
No uz sve dobre navike može se pojaviti bol jednog ili više zubi. Ta pojava kod zdravih zubi nije toliko neobična, a najčešći razlozi takvog stanja mogu biti:
- bruksizam
- upala zubnog mesa
- bol nakon stomatološkog tretmana
- ogoljen vrat zuba
- nicanje umnjaka
- upala sinusa
BRUKSIZAM
Ovaj problem može duže vrijeme ostati neotkriven, a najčešće na ovu pojavu upozore bližnji koji primijete škrgutanje tijekom sna. Bruksizam se ne mora uvijek manifestirati više ili manje glasnim škripanjem zubi, pa u takvim situacijama niti okolina ne može upozoriti na ovu pojavu, Pacijenti koji pate od bruksizma stomatologu se javljaju s već postojećim promjenama na zubima ili zagrizu. Mnogi simptomi mogu upućivati na bruksizam, a to mogu biti:
- jutarnja bol u zubima
- preosjetljivost zubi na dodir i druge podražaje
- bol u žvačnim mišićima
- jutarnje glavobolje
- osjećaj boli u uhu i oko čeljusnog zgloba
- kod dnevnog stiskanja zubi, osjet mišićne napetosti
- kod buđenja čvrsto stisnuta i napeta usta
Posljedice bruksizma moguće je prevenirati udlagom za zube, koja se stavlja na gornji ili donji dio zuba. Izrada udlage je personalizirana, uzimaju se precizne mjere, a otisci se šalju se na izradu u laboratorij. Kod pacijenata kod kojih se kasno otkrije ova pojava, uočljiva su oštećenja zubnih ploha ili cakline. Ovisno o nastalim promjenama, stomatolog će pacijentu predložiti adekvatnu terapiju.
PROBLEMI SA ZUBNIM MESOM
Upala zubnog mesa kod parodontopatije vrlo je neugodna i bolna. Oko zuba se mogu stvarati džepovi pogodni za nakupljanje plaka, bakterija i stvaranje kamenca.
Stomatolog će u ovakvim situacijama ocijeniti da li je potrebno dubinsko čišćenje i poliranje korijena zuba. Ukoliko parodontopatije ostane netretirana, upala se može širiti na kost i uzrokovati gubitak zuba.
Ovisno o težini upale, stomatolog će propisati adekvatnu antibiotsku terapiju.
BOL NAKON STOMATOLOŠKOG TRETMANA
Bolovi u zdravom zubu nakon stomatološkog zahvata ( endodonski zahvat, ugradnja ispune nakon uklanjanja karijesa), su normalna pojava. Ova vrsta boli je individualna i može trajati svega nekoliko dana pa čak i do nekoliko tjedana. Ukoliko je bol izražena i ometajuća, može se uzeti analgetik.
Bol u zdravom zubu može izazvati i malo previsoko napravljen ispun, što je dovoljno da se kod zagriza nepotrebno iritira zubno tkivo. Stomatolog će u takvom slučaju adaptirati ispun i zagriz učiniti adekvatnim.
Kod ortodontske terapije također se može javiti bol u zdravim zubima, što je normalna i uglavnom kratkotrajna pojava.
OGOLJEN ZUBNI VRAT
Četkanje zubi prevelikim pritiskom i tvrdom četkicom također može izazvati oštećenja i bol. Kod ogoljenog vrata zuba, dentin je podložan svim podražajima. Dentin je porozan za razliku od cakline i ako je izložen, potrebno je ga je zaštiti odgovarajućim stomatološkim postupkom. Tako će se otkloniti preosjetljivost i bol, ali i zaštiti zub od mogućeg daljnjeg propadanja.
NICANJE UMNJAKA
Nicanje umnjaka, kao zadnjih zubi u čeljusti, može biti više ili manje bolno, a nije rijetka i povišena tjelesna temperatura.
Stomatolog može pomoći čišćenjem nastalih džepova, a ovisno o stanju prepisati i antibiotsku terapiju.
Nakon ovakvog tretmana, za nekoliko dana dolazi do vidljivog povlačenja upaljenog zubnog mesa.
UPALA SINUSA
U dane kada vladaju prehlade ili ljetne alergije, česti su problemi s upalom sinusa. Upala sinusa može izazvati bol u zdravim zubima jer su smješteni jako blizu korijena gornjih zubi U tim situacijama potrebno je sanirati primaran problem i tako riješiti i bol zdravih zubi.