Dijastema je najjednostavnije rečeno razmak između zubi. Najčešće se javlja u gornjoj čeljusti između prvih sjekutića, rjeđa je pojava u donjoj čeljusti ili više zubi. Razmak može biti različite širine, što će ga činiti više ili manje vidljivim. Učestalost kod mliječnih zubi je relativno velika, no za stomatologa je to normalni nalaz.
Kada je u odrasloj dobi razmak između zubi toliki da je odmah vidljiv, nerijetko se doživljava kao estetski nedostatak odnosno mana koja može trajno obilježiti neku osobu.
Osim estetskih problema, mogu postojati i funkcionalni problemi, kao što su teškoće sa hranjenjem, govorom i održavanjem oralne higijene. Takvi problemi zahtijevaju stomatološku intervenciju. U takvim situacijama pacijenti odlaze stomatologu po rješenje problema.
UZROCI DIJASTEME
Mnogo čimbenika može biti uzrokom dijasteme. Na neke ne možemo utjecati jer su genetske prirode, dok na one koji se odnose na navike i oralnu higijenu itekako možemo. Po uzrocima dijastemu možemo podijeliti:
FIZIOLOŠKA DIJASTEMA javlja se kod mliječnih zub. Spontano će se smanjiti nicanjem bočnih zubi. Ovaj oblik ne zahtjeva nikakvu terapiju i obično se zatvori nicanjem trajnih očnjaka.
Genetski uzrokovana je STEČENA DIJASTEMA i to kod poremećaja u rastu i razvoju. Najčešće se očituje smanjenim brojem zubi, smanjene veličine ili oblika zubi, povećanim jezikom, patoloških promjena u usnoj šupljini. Uzrokom mogu biti loše oralne navike, kao što su tiskanje jezika tijekom govora i gutanja i povećani pritisak tokom mirovanja. Djeca koja u najranijoj dobi počinju sisati palac, mogu stvoriti razmak između zubi jer sisanje vrši pritisak na prednje zube, što ih povlači prema naprijed.
Zbog povećanog frenuluma gornje usnice kod mliječnih i trajnih zuba može se javiti PRIMARNA DIJASTEMA. Frenulum je tkivo u usnoj šupljini koji povezuje gornju usnu s čeljusti. Preveliki labijalni frenulum koji je nisko pozicioniran je česti razlog nastanka razmaka između središnjih sjekutića gornje čeljusti.
FUNKCIONALNI I ESTETSKI PROBLEMI
Zbog doživljaja vlastite privlačnosti ali i osjećaja postojanja mane, često se kod stomatologa dolazi sa potrebom zatvaranja razmaka između zubi. Funkcionalne poteškoće najčešće su otežanog odgrizanja hrane i izgovaranja glasova “f” i “s”. Pacijenti često navode i probleme kod održavanja pravilne oralne higijene.
TERAPIJSKE MOGUĆNOSTI
Ako stomatolog procijeni da razmak između zubi ne predstavlja opasnost ili komplikacije za zdravlje čeljusti, tretiranje razmaka nije potrebno. Ukoliko je procjena drugačija, tada su mogući, ovisno o situaciju, sljedeći terapijski zahvati.
ORTODONCIJA – povratka zubi u optimalan položaj pomoću ortodontskih aparatića (fiksnih ili mobilnih). Stvaranjem pritiska na zube, vremenom će doći do smanjenja razmaka. Osim uklanjanja primarne smetnje, prednost otodonskih aparatića je u očuvanje vlastitih zubi i usklađivanje zagriza.
DIREKTNA RESTAURACIJA – kod manjih razmaka koristi se tretman nanošenja kompozitnog materijala na površinu zubi. Pomoću jakog svjetla visokog intenziteta kompozit se stvrdnjava i ispunjava neželjene nesavršenosti.
KERAMIČKE LJUSKICE – jedna su od najpopularnijih metoda uklanjanja dijasteme. Tretman je bezbolan, brz i minimalno invazivan jer se brusi samo caklina u tankom sloju. Ljuskice mijenjaju oblik i boju zubi. Reflektiraju svjetlost kao prirodni zubi, a prednost su im odlični estetski rezultati i dugotrajnost.
IMPLANTATI I MOSTOVI – u situacijama gdje nedostaje jedan ili više zubi, potrebna je nadoknada zahtjevnijim zahvatima, odnosno izrada implantata ili mostova.
KIRURŠKA TERAPIJA – ako je dijastema uzrokovana prevelikim labijalnim frenulumom, pacijentu se može preporučiti kirurška metoda kojom se uklanja frenulum. Nakon nekog vremena ista tegoba se može ponovno pojaviti.
PARADONTOLOŠKA TERAPIJA – ukoliko se kod pacijenta dijagnosticiraju bolesti desni, potrebno prvo primijeniti pravilno liječenje kako bi se zaustavila upala i spriječio gubitak zubi. Tretmanom će biti obuhvaćeno i uklanjanje zubnog kamenca, a u slučaju postojanja bakterijske infekcije, primijeniti će se i antibiotska terapija. Kada su zubi i zubno meso ponovno zdravi, stomatolog će predložiti jednu od opisanih metoda za rješavanje dijasteme.
PREVENCIJA DIJASTEME
Na genetske uzroke ne možemo utjecati, ali možemo što ranije potražiti stomatološku intervenciju čime ćemo ubrzati proces liječenja. Pravilna i redovita higijena zubi i usne šupljine, kao i redoviti posjeti stomatologu su navike koje možemo usvojiti.
Nekim ljudima dijastema predstavlja estetski problem, ali to nikako ne mora značiti da je mana, već može biti simpatični detalj nečije osobnosti.