stomatološka ordinacija Čeović dijabetes i oralno zdravlje

Iako su već više-manje poznati, opći simptomi dijabetesa su pojačana žeđ, učestalo mokrenje, zamućenje vida, slabost, nagli gubitak tjelesne mase. Simptomi koji mogu upućivati na dijabetes a lokalizirani su u usnoj šupljini najčešće su suhoća usta i infekcije. Mogu dovesti do propadanja potporne strukture zuba, karijesa, sindroma pekućih usta, gljivičnih infekcija i sporijeg cijeljenja rana nakon stomatoloških zahvata. Osobe s dijagnosticirani dijabetesom  podložne su  raznim zdravstvenim  komplikacijama kao što su moždani udar, srčane bolesti, gubitak vida i sljepoća zatajenje bubrega, a u najtežim situacijama amputacije udova.

NAJČEŠĆI SIMPTOMI U USNOJ ŠUPLJINI OSOBA S DIJABETESOM

Sindrom pekućih usta je svakako neugodno stanje, a očituje se osjećajem pečenja jezika, nepca, zubnog mesa oko zubi, sluznica obraza, stražnjeg dijela nepca i grla.

Suhoća usta (kserostomija) nastaje kako posljedica reduciranog lučenje sline. Uzrok je dijabetes, a  može biti dodatno pojačano uzimanjem lijekova koji mogu smanjiti proizvodnju sline.   Uslijed manjka sline mogu se javiti ranice u ustima, simptomi pečenja u ustima, gljivične infekcije (kandidijaza).  Osima navedenog smanjena količina sline uzrokuje omogućuje lakši nastanak karijesa, mekih naslaga (plaka) a kasnije i zubnog kamenca.

Gljivične infekcije u ustima, u početku se manifestiraju blagim bijelim naslagama koje su uklonjive, Ukoliko se na vrijeme ne prepozna problem i započne terapija, mogu izazvati ulceracije sluznice.

Sporije zarastanje rana nakon stomatoloških zahvata uzrokovane dijabetesom imaju uzrok u  usporenoj cirkulaciju krvi.

Sporije cirkulacija i sklonosti infekcijama uzrokuje lakše nastaje upale zubnog mesa (gingivitis). Neliječena upala prodire dublje u potpornu strukturu zuba (parodont) i nastaje parodontitis. U takvim situacijama može doći do destrukcije kosti, a krajnji rezultat je gubitak zubi. Rizik za nastanak težih oboljenja desni veći je u osoba s dijabetesom koji su pušači.
Glavni uzrok upale je loša oralna higijena, neadekvatne plombe (ispuni), protetski nadomjesci (krunice, mostovi, proteze) te karijes koji također pogoduju nastanku upala

PREVENCIJA DENTALNIH PROBLEMA UZROKOVANIH DIJABETESOM

  • Najvažnije je liječenje dijabetesa, što podrazumijeva redovne kontrole dijabetologa, uzimanja propisane terapije, paziti na prehranu i uključiti tjelesnu aktivnost u svakodnevnu rutinu.
  • Redovito i pravilno održavanje  higijene usne šupljine, do tri puta dnevno  po dvije minute četkanje zubi, upotreba  zubnog konca ili interdentalnih četkica, a ukoliko je potrebno, korištenje i tuša  za ispiranje zubnog mesa.
  • Održavajte higijenu proteze ukoliko je nosite. Vadite je tijekom noći u vrijeme spavanja.
  • Radite redovite kontrole i posjeta stomatologu svaka 3 mjeseca. Neophodno je stomatologu napomenuti postojanje problema s dijabetesom.
  • Zdravim osobama preporučuje se uklanjanje mekih i tvrdih naslaga svakih 6 mjeseci, dok je preporuka za osobe oboljele od dijabetesa svaka 3 mjeseca.
  •  Prestanite pušiti, jer kod osoba pušača s dijabetesom 20 puta je veći rizik od razvoja parodontnih bolesti.

NARUČITE SE NA PREVENTIVNI PREGLED

    Vaše ime (obavezno)

    Vaš email (obavezno)

    Broj telefona (obavezno)

    Odaberite uslugu/tretman(obavezno)

    Napišite datum i vrijeme dolaska (obavezno)

    Image by xb100 on Freepik