Današnje metode smanjenja boli pri stomatološkim zahvatima su više-manje svima poznate. Bez obzira na to, strah od stomatologa i fobija su i dalje prisutni. Upravo taj strah, za koji danas već možemo reći kako je i pomalo iracionalan, glavni je uzrok izbjegavanja redovitih posjeta stomatologu. Strah od stomatologa može utjecati i na odgađanje relativno minimalnih zahvata. Tako će se situacija samo pogoršavati i kasnije će zahvati postati sve složeniji.
VRSTE DENTALNIH ANESTETIKA
Stomatolozi koriste više vrsta dentalnih anestetika, a koji će se primijeniti može ovisiti o nekoliko čimbenika. Za odabir anestetika važna je dob i opće zdravstvenom stanje pacijenta i procijenjena duljine zahvata. Važnu ulogu kod odabira anestetika imati će i eventualne prijašnje negativne reakcije pacijenta. Anestezije mogu biti kratkotrajne i dugotrajne, a po tipu ih možemo razvrstati na lokalnu, sedativnu i opću anesteziju. U stomatološkim ordinacija u primjeni je najčešće lokalna anestezija.
KORIST OD DENTALNE ANESTEZIJE
Osnovni razlog razvitka i primjene anestezije je upravo borba protiv straha od stomatologa, ali i omogućavanje izvođenje stomatoloških zahvata bez boli, od čega imamo višestruku korist. Anestezija daje stomatologu više vremena za miran rad s pacijentom, čak i kod kompliciranijih zahvata. Pacijentu se uklanja fizički šok i emocionalni stres, što će bi za posljedicu trebalo imati češće posjete stomatologu, bez straha od eventualnog zahvata.
KAKO SE DAJE LOKALNA ANESTEZIJA
Lokalna anestezija primjenjuje se na oboljelo područje, a efekt koji pacijent osjeti je utrnuće kojim se eliminira bol. Lokalni anestetik stomatolog daje pacijentu injekcijom s vrlo takom iglom, čiji se ubod gotovo ne osjeti. Određenu blagu, vrlo kratkotrajnu nelagodu, pacijent može osjetiti od pritiska anestetika koji ulazi u tkivo.
Za početak djelovanja lokalna anestezije u prosjeku je potrebno oko dvije minute, a da li je osjet na oboljelom području potpuno nestao, stomatolog će provjeriti instrumentima. Oboljela područja u donjoj čeljusti nešto je teže je anestezirati od gornje čeljusti te je iz toga razloga primjena anestezije nešto veća kod zahvata na zubima donje čeljusti. Pacijent koji je dobio lokalni anestetik potpuno je svjestan, može komunicirati i dati povratne informacije stomatologu.
Trajanje utrnulosti može potrajati i do nekoliko sati, što će ovisiti o tipu i količini apliciranog anestetika. Sve dok traje utrnulost teško je osjetiti dio usta gdje je stomatolog ubrizgao lokalnu anesteziju, pa sve dok utrnulost traje dobro je izbjegavati konzumaciju bilo kakve hrane kako bi izbjegli slučajne ozljede usta ili jezika.
NUSPOJAVE I ALERGIJE NA LOKALNU ANESTEZIJU
Kod većine pacijenata ne manifestiraju se nuspojave kod primjene lokalnog anestetika, no mogu se pojaviti u vrlo rijetkim slučajevima. Najčešća nuspojava je ukočenost područja oko mjesta primjene lokalne anestezije. Rjeđa nuspojava je ubrzan rad srca, no ukoliko se i pojavi, traje samo nekoliko minuta. Iako vrlo rijetko, ali ipak moguće, je pojava hematom na mjestu uboda iglom, a to je posljedica oštećenja krvne žile iglom kod davanja anestezije. Iako vrlo rijetko, moguće je iglom injekcije ozlijediti živac, što će za posljedicu imati ukočenošću i bol tijekom duljeg vremena.
Kako i svaka alergijska reakcija, alergija na anesteziju može biti blaga ili teška, a najčešće će se manifestirati svrbežom, osipom, oticanjem jezika, usana, usta ili grla te otežano disanje. Alergije na dentalnu lokalnu anesteziju izrazito su rijetke, a ako pacijent pati od bilo koje alergije trebao o tome informirati svog stomatologa.