Parodontna bolest ili bolest desni česta je kod odraslih, a nastaje nakupljanjem plaka na zubima (bakterija i šećera). Prolaskom vremena, uz lošu i neredovitu oralnu higijenu uzrokovati infekciju i upalu desni. Bolest desni može biti uzrokom povlačenja zubnog mesa i gubitak zuba, a povezana je i s dijabetesom i bolestima srca. Većinu bolesti desni možete spriječiti, no ako se i pojave moguće je liječenje pridržavajući savjeta stomatologa/parodontologa..
ŠTO POVEĆAVA MOGUĆNOST POJAVE BOLESTI DESNI
Niz je čimbenika i ako ih ima i u vašoj svakodnevnoj rutini, naš je savjet obavezno prakticirati svakodnevno, barem dva puta, četkanje zubi i čišćenje međuzubnog prostora. Kako bi na vrijeme bio otkriven mogući problem sa zubima, ali i s desnima, posjetite barem dva puta godišnje svog stomatologa. Čimbenici rizika pojave bolesti desni su:
- pušenje i zlouporaba opojnih sredstava
- pubertet i druge hormonske nestabilnosti
- dijabetes
- loša prehrana
- HIV i drugi kronični zdravstveni problemi
- starija dob
- stres
RAZVOJ BOLESTI DESNI
Bolest desni može se pojaviti bez simptoma sve dok ne postane ozbiljnija. Može uzrokovati štetu prije nego što primijetite bilo kakve simptome. Budući da je bolest desni teško otkriti, osobito je važno redovito odlaziti na pregled kod svog doktora dentalne medicine. Bolest se obično razvija kroz tri faze
GINGIVITIS
Najčešći uzrok je loša oralna higijena i uzrokuje najraniji stadij bolesti desni. Može biti bez simptoma ili uz oticanje, crvenilo i krvarenje desni, kod četkanja zubi ili čišćenja međuzubnog prostora koncem. Gingivitis je potrebno liječiti bez obzira na povlačenje ili smanjenje simptoma nakon pojačanog i redovitijeg čišćenja usne šupljine i zubi. Neliječeni gingivitis može se pogoršati i stanje može postati znatno ozbiljnije.
PARODONTITIS
U sljedeću fazu bolesti desni vodi neliječeni gingivitis i razvija se parodontitis. Nastaje podvlačenjem plaka ispod ruba desni, gdje će početi razvijati toksini koji uzrokuju upalu. U ovoj fazi bolesti desni se mogu povući, a praznine oko zuba postaju veće. Uglavnom se može primijetiti kada se desni odvajaju od zuba. Infekcija će početi oštećivati kost, a zubi postaju nestabilni.
UZNAPREDOVALI PARODONTITIS
U ovoj fazi bolesti, dolazi do pogoršanja simptoma parodotitisa. Ukratko, zubi postaju sve više nestabilni, nastavlja se gubitak koštane mase, a desni postaju sve više natečene. Daljnjim razvojem moguć je gubitak jednog ili više zubi.
PREPOZNAJTE SIMPTOME
Ukoliko prepoznajete jedan ili više simptoma, bilo bi najbolje što ranije potražiti pomoć stomatologa. Simptomi bolesti desni su:
- desni osjetljive na dodir, natečene ili crvene
- krvarenje kod četkanja ili čišćenja zubnim koncem
- povlačenje desni, otkrivanje većeg dijela zuba nego što je prije bilo vidljivo
- uporan loš zadah
- gnoj koji izlazi iz desni
- promjene vašeg zagriza ili zagriza na protezama
- klimavost zuba