Osmijeh govori više nego ijedna druga osobina i to će biti prva stvar koju ljudi primijete. Lijep osmijeh s blistavim bijelim zubima, utječe na bolju komunikaciju i svaku drugu socijalnu interakciju. Genska predispozicija, loša oralna higijena, patološka stanja, prirodno trošenje zubne cakline, nezdrave navike, loša i nekvalitetna prehrana, su uglavnom dogovorni za tamnjenje zubi, a izbjeljivanje je najčešća rješenje problema.
KAKAO SE IZBJELJUJU ZUBI
Izbjeljivanje zubi je kozmetički postupak kojim se prirodna boja zuba prosvjetljuje za nekoliko nijansi. U stomatološkoj ordinaciji Čeović imamo bogato iskustvo s ovim postupkom. U tu svrhu izbjeljivanja koriste se gelovi na bazi karbamid peroksida ili vodikova peroksida u različitim koncentracijama. Ti se gelovi na površini zuba razgrađuju i otpuštaju kisik, koji prodire u caklinu i izbjeljuje dentin do željene nijanse. Reakcija se ubrzava djelovanjem posebne lampe kojom se zubi osvjetljavaju tijekom tretmana.
Postoji i mogućnost izbjeljivanja zuba s pomoću posebnih individualnih udlaga u koje se stavlja gel, a pacijent ih nosi kod kuće. Nakon tretmana zubi su dan-dva pojačano osjetljivi, pa se preporučuje korištenje fluornih pasta.
ŠTO NAKON TRETMANA IZBJELJIVANJA ZUBI
Preporučljivo je privremeno (jedan do dva dana) ne konzumirati proizvode i namirnice koje pospješuju tamnjenje zubi. Najčešće se to odnosi na pijenje kave i tamnih čajeva, pušenje duhana, obojena gazirana pića, izbjegavanje začina s jakim pigmentima npr. kurkuma, te bobičastog voća.
Izbjeljivanje nije dugoročno rešenje, njime će se ukloniti mrlje sa zubi, ali se neće spriječiti njihovo ponovno pojavljivanje. Rezultati tretmana izbjeljivanja traju ovisno o navikama, u prosjeku godinu dana do najviše dvije godine. Prije tretmana izbjeljivanja zubi, stomatolog će napraviti pripremu koja uključuje:
- detaljan pregled zubi
- čišćenje kamenca (ukoliko je potrebno)
- poliranje zubi
- zaštitu sluznice usne šupljine i zubnog mesa
PREVENCIJA PIGMENTACIJE ZUBI
Ispravna i redovna higijena zubi i usne šupljine najbolji je način sprječavanja pigmentacija zubi, pa se tako preporučuje:
- pranje zubi najmanje dva puta dnevno
- čišćenje zubi nakon svakog obroka, a stomatolozi preporučuju ispiranje zubi vodom nakon konzumiranja kave, crnog vina ili bilo koje druge hrane koja može obojiti zube
- izbjegavate pušenje i korištenje proizvoda sa duhanom
- izbjegavanje namirnica sa velikom količinom šećera
Čak i kod odlične higijene zubi, potrebni su redoviti kontrolni pregledi kod stomatologa i to svakih šest mjeseci. Upravo takvi pregledi najbolja su prevencija, prema potrebi stomatolog će ukloniti kamenac kao i pigmentaciju zubi.